WEB WWW

Fichtl
Stadion
Jawetta
Prototypy,Vývoj,
Anomálie
Historie
PS 8
Úpravy,Tuning
Opravy, Technika
Teorie o 2T motorech
El. Schémata
Katalogy ND
Manuály
Ostatní
Foto
Články z časopisů
apd...
Moto
Diskusní fórum příznivců historických strojů
VŠE O ZÁVODECH PIONÝRŮ
Technika > Opravy,Technika > skládání motoru

Skládání motoru fichtla - (autor: wiku)


Všechno co budeme potřebovat pro skládání si připravíme, i všechny díly si dáme tak aby byli po ruce.Všechny díly by měly být čisté,nejlíp umité v benzínu a usušené. Jako první věc napustíme gufera olejem .Pak vezmeme klikovku a zabalenou v igelitce ji dáme do mražáku ochladit,asoučasně dáme levý karter nahřát na topení.Toto nahřívání a ochlazování se dělá proto že kovy se telpem roztahují a chladem smršťují.Zmenší se jen o pár setin ale i to postačí.Když se tedy karter a tedy i ložisko v něm ohřeje zvětší se průměr díry v ložisku. Když se kliková hřídel namrazí zmenší se průměr jíjích čepů a půjdou krásně strčit do nahřátého ložiska. Po vyrovnání teplot to bude držet jak fik.Pozor: když se to dává do sebe musí se to dávat hodně rychle.

Pravý karter si dáme na stůl a podložíme si ho špalíčky tak aby hřídele které v něm budou se nedotýkali stolu.

Hřídel se startovacím segmentem vložíme do karteru a z venku na ní nasadíme kopačku (tj.start páku).

Pak poskládáme převodovku tak jak má být (POZOR: ty dvě kolečka které se posouvají po hřídelích se dají navzájem prohodit.Správně patří to větší na tu delší hřídel a to menší na tu kratší hřídel).Mezitím se nám v mražáku ochlazuje klikovka.Měla by tam být alespoň dvě hodinky.

Když už to je necháme ji tam ještě chvíli,mažeme zpět do dílny ke karteru s převodovkou.Na něm odmastíme dosedací hrany (acetonem/ případně benzínem bez oleje) a naneseme na ně silikon (Silikon na motory nebo tmel Paulin).

Vyndáme klikovku z mražáku a dáme jí do karteru.Pokud je dost namražená měla by tam sama zapasnout,kdyžtak jí trošku doťukáme dřevem nebo mědí.Rychle přineseme z topení druhý karter,namažeme jeho těsnící plochy olejem (kvůli příštímu rozebrání) a motor jím přiklopíme. Při doťukávání se musí trošku pootočit převodovkou aby do sebe zapadli kolečka,pak se musí (nejlépe hubenýám šroubovákem) nasměrovat hřídele aby směřovali do děř protože dost často jsou nakloněné úplně mimo a krtery nejdou ani za boha k sobě.Ještě se musí jakoby sešlápnmout startovací páka a držet sešlápnutá aby šli kartery k sobě až na doraz. Na doťukávání používáme dřevěnou paličku či špalek nebo měděné kladivo.Nepoužívát obyčejné kladivo,to je moc tvrdé!

Kartery k sobě sešroubujeme šrouby které lehce dotáhneme a po hodinně je dothneme na tvrdo.Při sešroubovávání namázneme šrouby které sjou zvenku motoru troškou tmelu. Teď začneme montovat věci patřící pod spojkové víko.

Kužel naklikové hřídel namázneme olejem a nandáme na něj řetězové kolečko které zajistíme maticí M12x1,5 a pérovou podložkou.Matice se musí hooodně dotáhnout.To uděláme tak že mezi kolečko a karter narveme kus dřeva tak aby se při utahování o něj mohlo kolečko zapřít a netočilo se.Nebo to také jde provléct okem v pístu kus kulatiny a tu podložit dřívkem o kartery. Na hlavní hřídel převodovky namontujeme spojkový koš který utáhneme příslušnou matičkou která je zajištěna speciální podložkou ze slabého plechu ktrá se kolem matičky zohýbá a nedovolí jí aby se povolila.Pozor místo této podložky nepoužívejte pérovky!

Vezmeme si do ruky primární řetěz a nandále do něj spojkové lamely.Řetěz nandáme nejdříve na primární kolečko a pak navlečeme lameli na koš. Teď jen spojkový koš přiklopíme posledním vydutým plíškem a nandáme pružinky a zajistíme segrovkami.To je popsáno zde.

Těsnící plochy na karteru namažeme olejem (Tím docílíme toho že při příštím sundavání víka zůstane silikon držet pouze na víku a ne na karteru a neporuší se) a plochy na víku odmastíme a namažeme silikonem.Víko přiklopíme a zašroubujeme podobně jako u středových karterů.

Motor otočíme na druhou stranu.Do důlku v klikovém hřídeli strčíme kolíček a nasadíme rotor,

do něj vačku a celé přitáhneme šroubem M5.Nasadíme stator a dotáhneme ho dvěma šrouby.

Na hřídel vystupující z převodovky nasadíme rozpěrku máznutou olejem (takový váleček).Na něj kolečko které dotáhneme matičkou pod kterou je podložka podobná jako u spojkového koše ktero po dotažení matičky zohýbáme.

Do díry ve hřídeli přecodovky hodíme krotkou tyčku kuličku a dlouhou tyčku s o-krožkem.

Na hřídel start páky navlékneme těsnící o-kroužek a za ním mističku (nevím kde se dá sehant). Zašroubujeme pravý dekl už to skoro je. Pokud jsme sundavali i píst je potřeba ho teď nandat zpět.Pro nandání použijeme jednoduchý stahovák pístního čepu který použijeme obráceně.Jak ale poznáme jak píst patří? Na dně pístu (vršek) je šipka která musí po namontování do válce směřovat k výfukovému kanálu čili dolů k zemi.Pokud tam šipka není,píst se dá tak aby první (horní) kroužek měl zámek nahoru čili k sacímu kanálu.Kdyby jsme píst namontovali obráceně budou nám zámky kroužků přejíždět přez kanály a kroužky se olámou což způsobí zadření motoru!

Pod válec si buď vystříhneme papírové těsnění a napustíme ho olejem a nebo také použijeme Silikon.

Válec nasadíme na začátky štěftů a začneme do něj pasovat píst.Nasadíme do válce první část pístu až k prvnímu kroužku.Otáčíme prvním kroužkem až najdeme v pístu zámek,ten musí být v mezeře v kroužku.Kroužek rukama zmáčkneme a druhou rukou klepneme do válce,ten popoleze píst do něj o kousek zaleze.To opakujeme u každého kroužku.Když je válec nasunutý až dokonce,vyzkoušíme startovací pákou jestli se dá s pístem ve válci pohnout.Pokud by už při montáži šel hrozně špatně,někde je chyba.Když se pohybuje tak pokračujeme.

Nasadíme hlavu (pod ní žádné těsnění být nemá,má být pouze zabroušená) a křížem jí dotáhneme.Křížem znamená že nedotahujeme šrouby naráz ale každý šroub o kousíček a střídáme je do kříže.To je kvůli tomu aby se hlava nezkroutila a nefoukala. Ješt ěpřiděláme karburátor který také utěsníme silikonem. No a máme hotovo.Už jen namontovat do rámu hurá na silnici.Nebo na pole???

skládání motoru Jawa 50 Pionýr skládání motoru Jawa 50 Pionýr skládání motoru Jawa 50 Pionýr skládání motoru Jawa 50 Pionýr
skládání motoru Jawa 50 Pionýr skládání motoru Jawa 50 Pionýr skládání motoru Jawa 50 Pionýr skládání motoru Jawa 50 Pionýr
skládání motoru Jawa 50 PionýrZpět
sesa-moto.cz | jawa-50.cz | sweb.cz/firesnek | jawa.webzdarma.cz | jawa50zavody.wz.cz | jawamania.info | jawa50speed.wz.cz | i-veteran.cz | jawaracing50.wbs.cz | jawadily.cz | jawarmaniak.wz.cz | fichtlkramek.cz | jawa23.mablog.eu | 175jawa.wz.cz | cezetmania.info
Chromování, Renovace veteránů, Tuning - Jiří Bárta
Berry chaos style, Copyright © 2007/?